...Bieszczady Serwis - strona dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Werchowyna
Chata Smerek
Magiczne Bieszczady
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustianowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin
Aktualności wydawnicze 2007

Cerkwie szlaku ikon
2007-06-15 08:38:00

Nakładem wydawnictwa ARETE, ukazała się nowa książka autorstwa Roberta Bańkosza "Cerkwie szlaku ikon". Przewodnik, jak napisał autor we wstępie, jest "formą przybliżenia piękna i tajemnicy, zaklętych w karpackiej cerkwi".

Rok wydania: 2007
ISBN: 978-83-89688-67
Liczba stron: 256 (208+ 48 kolorowych ilustracji - razem ilustracji jest ponad 200)

W obszernej części wstępnej (ponad 100 stron), wprowadzającej do omówienia poszczególnych zabytków na SZLAKU IKON, pomieszczone zostały rozdziały:
"Na styku kultur" - rys historyczno - etniczny omawianego terenu,
"Architektura drewnianej cerkwi" - przybliżenie technik budowy, dziejów drewnianej architektury cerkiewnej w Karpatach oraz typów architektonicznych,
"Cerkiew i jej symbolika" - przystępne wprowadzenie w zakresie wpływu funkcji sakralnych na architekturę i znaczenia poszczególnych elementów budowli dla celów liturgicznych,
"Kościół prawosławny" oraz "Kościół greckokatolicki" - krótkie przedstawienie dziejów, liturgii i teologii oraz aktualnej sytuacji kościołów prawosławnego i greckokatolickiego w Karpatach.

Rozdział "Ikonostas, ikona u jej główne tematy" zawiera informacje o typach ikon i ikonostasów oraz omówienie najczęściej spotykanych typów przedstawień. Część wstępną zamyka "Słowniczek podstawowych terminów cerkiewnych".

W dalszej części publikacji znajduje się omówienie poszczególnych zabytków na SZLAKU IKON (także ponad 100 stron):

Dolina Sanu: Sanok (Muzeum Historyczne z bogatą kolekcją ikon, Sobór Archidiecezjalny Prawosławnej Diecezji Przemysko - Nowosądeckiej, Sanok - Dąbrówka, cerkwie w Muzeum Budownictwa Ludowego,) Czerteż, Jurowce, Kostarowce, Sanoczek, Sanok - Olchowce, Międzybrodzie, Trepcza, Tyrawa Solna, Mrzygłód, Hłomcza, Łodzina, Witryłów, Ulucz, Dobra Szlachecka, Kreców, Siemuszowa, Hołuczków, Wujskie, Bykowce.

Dolina Osławy: Zahutyń, Zagórz - Dolina, Zagórz, Zagórz - Wielopole, Morochów, Mokre, Wysoczany, Czaszyn, Kulaszne, Szczawne, Rzepedź, Turzańsk, Komańcza, Wisłok Wielki, Radoszyce, Smolnik nad Osławą.

Podsumowując wędrówkę autor pisze:
"Drodzy Czytelnicy, przebyliśmy wspólnie podróż "Szlakiem Ikon" nie tylko dosłownie, zwiedzajac opisane w dolinie Osławy i Sanu cerkwie, ale także wędrówkę poprzez dzieje Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego na tych ziemiach, historię ludzi, którzy budowali te świątynie, by mieć w swych ubogich, górskich wioskach miejsce, gdzie mogą poczuć, że są bliżej Boga. A jeśli to miał być Dom Boży, to musiał być niezwykły, tajemniczy, a przy tym szczególny, najpiękniejszy, na jaki stać było wiernych.(...)
Mam nadzieję, że (...) przewodnik wprowadził Was choć na chwilę w ten tajemniczy świat, który łączy w sobie biblijną tajemniczość, bizantyjski przepych, ruski mistycyzm a zarazem prostotę ludowego piękna.

Jeśli tak się stało, to cel tej książki został osiągnięty."

źródło: Wydawnictwo ARETE

Legendy łemkowskiego Beskidu
2007-04-27 07:17:00

Nakładem wydawnictwa Libra ukazała się nowa książka A. Potockiego "Legendy łemkowskiego Beskidu".

Opowieści z łemkowskiego Beskidu powstały, kiedy jeszcze w tej część Podkarpacia solą ziemi byli Łemkowie, ale także Dolinianie, Pogórzanie i Zamieszańcy. Tutejszymi pośród tych ruskich grup etnicznych byli wtedy również Polacy i Żydzi. Wszyscy oni żyli wspólnie, a jednak po swojemu. Z tej wielokulturowości powstała wielobarwna tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, a z nią legendy i opowieści. W tej książce znajdziecie ich aż 175.

Ilość stron: 296,
format: 137x205mm, oprawa twarda,
ISBN 978-83-89183-28-6


Nowa mapa wydawnictwa RUTHENUS
2007-04-20 16:31:00

Już w najbliższy poniedziałek (23.04.2007) ukaże się najnowsze - III wydanie, mapy turystyczno-nazewniczej "Bieszczady" wydawnictwa Ruthenus.

skala: 1 : 60.000
rok wydania: 2007
wydanie: III poprawione
format: 985 x 1150mm
nakład: 20.000
ISBN: 978-83-7530-007-9;
Redakcja i opracowanie kartograficzne oraz nazewnictwo: Wojciech Krukar

Jak mówi Rafał Barski, wydawca pozycji:

"Oddajemy do rąk czytelników kolejne, już trzecie wydanie naszej sztandarowej mapy nazewniczo-turystycznej. Różni się ono znacznie od poprzednich wydań (I - 2004 rok, II - 2005 rok). Najważniejsze zmiany to: wprowadzenie kilkudziesięciu nowych nazw terenowych ustalonych podczas badań terenowych Wojciecha Krukara odbytych w latach 2005-2006 (głównie na terenie gmin Baligród i Solina w związku z pracami nad szczegółowymi mapami tych obszarów); zmiana granicy lasu - drobne uaktualnienia na podstawie najnowszych (2006) zdjęć satelitarnych, w tym także zmiana przedstawienia granicy lasu na mapie - poprzednio była to ciągła zielona linia, obecnie granicę lasu wyznaczają drobne zielone kropki; zmiana znaków zakazu ruchu - na poprzednich wydaniach znaki te symbolizował znak "zakaz wjazdu", obecnie symbolizuje je znak "zakaz ruchu wszelkich pojazdów" - prosimy o wyrozumiałość w rozmieszczeniu znaków, gdyż dane te są "płynne" i w wielu miejscach gdzie znak taki być powinien i jest oznaczony na mapie został on w terenie usunięty przez wandali; zmiana przebiegu niektórych szlaków turystycznych (np. niebieski szlak graniczny w okolicy Łupkowa - szlak w terenie zmieniony w kwietniu 2007 - obecnie przebiega przez teren wsi Łupków, obok schroniska studenckiego obchodzącego w b.r. 25-lecie; zmiana przebiegu niektórych ścieżek edykacyjnych (np. ścieżka ed. nr 1 w "worku" bieszczadzkim, poprawione ewidentne błędy "chochlika drukarskiego" (np. wysokość szczytu nad Nasicznem zamiast 942 m - ma już prawidłowo 842 m.), w związku z reorganizacją Straży Granicznej w 2005/2006 usunięto znaki SG z miejscowości, w których strażnice przestały istnieć (np. Komańcza, Cisna); uaktualniono dane o granicznych przejściach turystycznych, zmieniono nieco cieniowanie mapy - obecnie jest ono bardziej intensywne, co powoduje uplastycznienie mapy; wprowadzono też ponad 100 różnych drobnych zmian topograficznych."

Brzmi zachęcająco, zatem już od najbliższego poniedziałku zapraszamy do księgarń oraz na stronę internetową wydawnictwa (link poniżej), gdzie można będzie zakupić ją on-line.

Strona wydawnictwa: www.ruthenus.pl


Bieszczady na rowerze.
2007-03-21 14:27:00

Nakładem wydawnictwa Pascal ukazał się przewodnik "Bieszczady na rowerze", wydanie II aktualizowane. W przewodniku zamieszczono opisy 24 wycieczek rowerowych po najpiękniejszych zakątkach Bieszczadów. Na rowerzystów czekają, zielone wzgórza, malownicze przełomy rzek, zabytkowe cerkwie i zapomniane cmentarze.

Przewodnik zawiera szczegółowe mapy, profile tras oraz informacje o mijanych zabytkach i innych miejscach godnych uwagi. Poradnik "Rower kołem się toczy", podpowiada, jaki rower wybrać, jak przygotować się do wycieczki i jak poradzić sobie z najprostszymi naprawami.

Zalety serii:
- modne, bo zachęcające do aktywności;
- praktyczne: na spirali, co ułatwia odwracanie stron w każdej sytuacji;
- funkcjonalne: poręczny, zgrabny format (123x197 mm);
- wygodne: czytelny układ treści;
- przydatne w planowaniu wycieczki i w jej trakcie: szczegółowe opisy szlaków oraz mapy ułatwiające planowanie wycieczek i poruszanie się po nieznanych trasach oraz opisy atrakcji turystycznych znajdujących się na trasach oraz w ich sąsiedztwie;
- pomocne: praktyczne informacje i porady na temat, jak i gdzie kupić rower oraz gdzie go naprawić w przypadku awarii oraz informacje o miejscach noclegowych i punktach gastronomicznych;
- ciekawe i inspirujące propozycje wycieczek rowerowych;
- praktyczne informacje ułatwiających zwiedzanie.

Rodzaj: przewodnik turystyczny
Seria: Przewodniki dla aktywnych (na rowerze)
Format: 123mm x 197mm
Objętość: 232 strony
Rok wydania: 2007
Wydawca: Pascal
Autor: P. Szechyński
Autorzy rozdziału "Rower kołem się toczy": dr med. Piotr Albrecht, Aleksander Buczyński, Miłosz Kędracki.


Multimedialny przewodnik przyrodniczy po BdPN.
2007-01-19 09:30:00

Miło nam poinformować, że Bieszczadzki Park Narodowy uzupełnił szeroką gamę swoich wydawnictw o najnowszą pozycję - multimedialny przewodnik przyrodniczy. Najmłodsze dziecko oficyny wydawniczej BdPN jest już dostępny w punktach sprzedaży w niezwykle atrakcyjnej cenie - 1,80zł.

Bieszczadzki Park Narodowy - multimedialny przewodnik przyrodniczy prezentuje walory przyrodnicze, krajobrazowe i historyczne Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w oparciu o istniejącą sieć ścieżek przyrodniczych. Dzięki interaktywnym mapom, odbyć można wędrówkę po Parku nie ruszając się sprzed ekranu komputera. Każde miejsce, które warto odwiedzić posiada swój szczegółowy opis, ilustrowany rycinami i wzbogacony odnośnikami do kilkuset haseł słownikowych.

Prezentacja zawiera także:

- panoramy widoków z najczęściej odwiedzanych bieszczadzkich szczytów;
- zagadki przyrodnicze ułatwiające zapamiętywanie poznawanych treści.

Cena wydawnictwa - 1,80 zł

źródło: Bieszczadzki Park Narodowy


Tańcząc Bieszczadem
2006-07-29 13:40:00

Nakładem wydawnictwa Kwinto i Spółka ukaże się lada dzień (właśnie kończy się oprawiać) najnowszy tom wierszy Ryszarda Szocińskiego z Cisnej pt. "Tańcząc Bieszczadem". Nowe nastrojowe wiersze, twarda oprawa i bieszczadzkie fotografie Marysi Wyszomirskiej składają się na to długo oczekiwane wydanie.


źródło: Michał Prewysz - Kwinto, Kwinto i Spółka


Bieszczady, mapa turystyczna, wyd. 7.
2006-03-09 11:54:59

Siódme, zaktualizowane i poprawione wydanie mapy obejmującej jeden z najpopularniejszych górskich rejonów Polski. Na dwustronnej, cieniowanej mapie przedstawiono obszar sięgający po Lesko i Ustrzyki Dln. na północy, Komańczę na zachodzie oraz granicę ze Słowacją i Ukrainą na południu i wschodzie.

Szlaki piesze i rowerowe, ścieżki przyrodnicze i dydaktyczne, dokładna klasyfikacja kościołów i cerkwi, informacje turystyczne, czasy przejść szlaków. Na mapie znajduje się obszerna baza noclegowa w Bieszczadach: od hoteli począwszy, po chatki studenckie oraz bazy namiotowe. Rozbudowany schemat szlaków turystycznych (czasy przejścia). Nazewnictwo uzupełniono w oparciu o badania Wojciecha Krukara. Mapa konsultowana m.in. przez przewodników ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty" z Sanoka oraz z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich.
Mapa posiada siatkę GPS.

Rodzaj: mapa turystyczna,
Aktualizacja: zima 2006 r.
ISBN: 83-89165-89-9,
Rok wydania: 2006,
Skala: 1: 50000 (dwustronna),
Cena u wydawcy: 7,50zł.


Zielony rower, wydanie 2.
2006-01-19 15:37:34

"Zielony Rower" jest to projekt dotyczący utworzenia sieci szlaków rowerowych opartych na idei Greenways. Mapa przedstawia wszystkie szlaki rowerowe, jakie wyznakowano w polskich Bieszczadach w ramach projektu Greenways. Trasy proponowane w tym opracowaniu przeznaczone są dla turystów rowerowych, chcących podczas urlopu, czy też wypoczynku sobotnio-niedzielnego pojeździć na rowerze nie tylko górskim, lecz również trekkingowym, zwiedzić ciekawe tereny, obejrzeć zabytki kultury materialnej położone w Bieszczadach.

Przewodnik składa się z mapy Bieszczadów i Gór Sanocko-Turczańskich w skali 1:100 000 z siatką GPS oraz informatora. Na mapie przedstawiono obszar sięgający po Sanok i Arłamów na północy, Komańczę na zachodzie oraz granicę ze Słowacją i Ukrainą na południu i wschodzie. Na odwrocie mapy dokładna charakterystyka wszystkich tras, łącznie z profilami oraz dużą ilością kolorowych zdjęć. Z kolei w pełnokolorowym informatorze przedstawienie projektu "Zielony Rower", informacje praktyczne, opisy tras, wybrane oferty turystyczne. Informacje w czterech językach (polski, angielski, słowacki, ukraiński).


Redakcja, opracowanie graficzne: Paweł Brzozowski,
wydanie 2, rok 2006
skala 1:100000
cena: 11,50zł (w sklepie wydawcy).

źródło: Compass Kraków.


Błękitny San.
2006-01-17 22:14:01

Nakładem Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu w Rzeszowie ukazał się ostatnio album "Błękitny San". Jest on drugą - po "Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku" - publikacją w sposób rzetelny przybliżającą Czytelnikowi piękno Polski południowo-wschodniej. Książka powstała z myślą o promocji regionu - wydawca zadbał o obszerne komentarze w języku polskim i angielskim.

Autorzy albumu dotarli aż do źródeł Sanu, by w Siankach (na dnie "bieszczadzkiego worka") rozpocząć opowieść o wędrówce Błękitnej Rzeki do Wisły – przez Lesko, Sanok, Dynów, Przemyśl, Radymno, Jarosław, Sieniawę, Leżajsk, Rudnik nad Sanem, Ulanów, Nisko, Stalową Wolę. Historia została osnuta wokół tradycji związanych ze spławem, kultywowanych dziś przez Bractwo Miłośników Ziemi Ulanowskiej pw. św. Barbary w Ulanowie. Nastrojowe fotografie Adama Krzykwy, z wykształcenia przyrodnika, nadają tej podróży szczególnego wymiaru.

Album jest do nabycia w salonach EMPIK-u, dobrych księgarniach oraz w Podkarpackim Instytucie Książki i Marketingu: www.instytutksiazki.rzeszow.pl

Oprawa twarda, 216 stron, format: 260x265.


Bojkowskie legendy i bieszczadzkie potrawy.
2005-11-28 17:30:22

W listopadzie b.r. wydane zostały dwie nowe, ciekawe publikacje regionalne autorstwa Roberta Bańkosza - v-ce Prezesa Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty".

Pierwsza z nich są Legendy bojkowskie od Doliny Strwiąża do połonin.
Legendy bojkowskie oparte są na języku oryginałów, z których Robert Bańkosz, autor legend dokonywał większości przekładów z dialektu bojkowskiego z różnych wiosek, spisywanych końcem dziewiętnastego stulecia. Wiele słów wyszło już z użycia i z trudem można odnaleźć ich właściwe znaczenie. Zdania budowane są przez ludzi prostych, którzy nie grzeszyli krasomówstwem, i tak je uwiecznili Hnatiuk i Kolberg. Zachowanie dawnej, bojkowskiej gwary i ludowej narracji wprowadza wszystkich w klimat bieszczadzkiej wsi z przed przeszło stu lat.

Zebrał, przetłumaczył i opracował: Robert Bańkosz, Wydawca: Bieszczadzkie Centrum Informacji i Promocji w Ustrzykach Dolnych (Jacek Łeszega),
e-mail: informacja@cit.ustrzyki-dolne.pl tel. 0-13 471-11-30;
druk: Wydawnictwo PROMO w Rzeszowie,
e-mail: info@paul.pl tel. (017) 860 04 95, fax.(017) 861 18 22

Kolejna pozycja to:

Potrawy bieszczadzkie polsko-ukraińskiego pogranicza.
Bieszczady, to ziemia, która nie rozpieszczała swoich mieszkańców obfitością płodów. Nienajlepsze jakościowo ziemie i surowy górski klimat, powodowały, że często pod strzechy chyż zaglądał głód, zwłaszcza na przednówku.

Liczne wojny i najazdy pustoszyły, rabowały i tak już bardzo ubogie górskie wioski. Bardzo często ludzie musieli szukać pożywienia w lesie i na łąkach, stąd w menu Bojków często pojawiały się grzyby, orzechy laskowe czy jagody, a nawet pokrzywa czy lebioda. Do podstawowych surowców, z których wykonywano potrawy należało mleko krowie, kozie i owcze. W oparciu o nie wymyślano przeróżne posiłki, mieszając je ze wszystkim, "co się dało". Tak pisze Robert Bańkosz.

Zebrał, przetłumaczył i opracował Robert Bańkosz, wydawca: Bieszczadzkie Centrum Informacji i Promocji w Ustrzykach Dolnych, dane kontaktowe j/w.

Jacek Łeszega
Bieszczadzkie Centrum Informacji i Promocji w Ustrzykach Dolnych


Boża Rola. Przyczynek do historii cmentarzy sanockich.
2005-11-16 17:39:05

Z myślą o starym cmentarzu sanockim w listopadzie ukazał się drukiem przewodnik Pawła Nestorowicza Boża Rola. Przyczynek do historii cmentarzy sanockich. Okazja tym szczególniejsza, że właśnie w tym roku mija 110-ta rocznica konsekracji nekropolii przy ul. Rymanowskiej.

Na malowniczo położonych cmentarzach przy ul. Matejki i wspomnianej ul. Rymanowskiej odnaleźć można wysokiej klasy nagrobki powstałe w znanych, a dzisiaj zapomnianych warsztatach Lwowa (Schimserów, Ludwika Makolondry, Juliana Markowskiego, Ludwika Tyrowicza, Kobera), Krakowa (Romualda Łapczyńskiego, Józefa Kuleszy), Przemyśla (Ferdynanda Majerskiego), Sambora (M Bożejki), oraz lokalnych: Rymanowa i Krosna (Stanisława Piątkiewicza, Wojciecha Wojtowicza), Krościenka Wyżnego (Józefa Aszklara) czy Cisnej (huta Jacka hr. Fredry).

Część sanockich pomników uznano za dobra kultury i wpisano do rejestru zabytków. Jak się jednak okazuje, ochrona prawna nie wystarcza: z roku na rok liczba nagrobków zmniejsza się. Autor Bożej Roli ma cichą nadzieję, że wzorem Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie, podobne powstanie na terenie dawnego Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka.

Książkę można nabyć w sanockich księgarniach i punktach sprzedaży w okolicach cmentarza w Sanoku.


Album
2005-09-01 11:14:35

20 sierpnia b.r. ukazał się na rynku wydawniczym album "SOLINA". Autorem zdjęć jest Jasiek Joniak z Polańczyka, który w 1973 roku przybył ze Strzyżowa w Bieszczady. Teksty do albumu napisał znany przewodnik bieszczadzki – Stanisław Orłowski z Orelca.

Album zawiera 60 fotografii z Polańczyka, Soliny, okolic bieszczadzkich jezior: solińskiego i myczkowieckiego. Autor zaprezentował także bieszczadników mieszkających nad zalewem solińskim: Henryka Victoriniego "Szeryfa" z Sokolego, Juliusza Wasika z Horodka i Krzysztofa Brossa z Teleśnicy Sannej.

Album zamykają fotografie z dalszych okolic Soliny przedstawiające m.in. Łopienkę, Sine Wiry, Bieszczadzki Park Narodowy. Ciekawostką są zamieszczone w albumie dwie barwne mapy okolic bieszczadzkich jezior: pierwsza współczesna i druga z 1938 roku obrazująca jak wyglądała ta okolica przed zalaniem.

Autor albumu od 1990 r. prowadzi w Solinie – przy wejściu na deptak spacerowy do tamy - własny kiosk pamiątkarski z wydawnictwa turystycznymi w charakterystycznym "wozie na kołach". Obdarza turystów uśmiechem, życzliwością, dobrym słowem, niezbędną informacją turystyczną oraz pięknymi zdjęciami i pocztówkami osobiście wykonanymi. Z uwagi na skromność nikomu nie mówi o swoich osiągnięciach w fotografii artystycznej i kupujący Jego pocztówki często nawet nie wiedzą, że rozmawiają z ich autorem. Fotografia jest Jego hobby. Od chwili przybycia w te strony uwiecznia i dokumentuje na kliszach niepowtarzalne piękno bieszczadzkiego krajobrazu oraz bieszczadzkich jezior wraz z ich otoczeniem. Odwiedza także najbardziej urocze zakątki tej ziemi odkrywając miejsca o szczególnym uroku, mogące zadziwić przybysza swoją niepowtarzalnością. W ten sposób wnosi swój twórczy autorski wkład w bezinteresowną promocję bieszczadzkiej krainy, która stała się Jego miejscem na ziemi.

Limitowana część nakładu posiada załączoną płytę CD z piosenką "Remedium solińskie" autorstwa Wojtka Maciaszka.

Album SOLINA:
zdjęcia: Jasiek Joniak,
teksty: Stanisław Orłowski,
wydawnictwo: RUTHENUS, Krosno 2005,
format: 22,5cm x 22,5cm, stron 84, oprawa twarda,
cena detaliczna: 35zł.

Album do nabycia w dobrych księgarniach lub w internecie na stronie wydawnictwa.

źródło: www.ruthenus.pl

Sanok. Słoneczna strona Galicji.
2005-08-02 08:17:24

Nakładem Wydawnictwa Bezdroża ukazał się przewodnik turystyczny Aurelii Hołubowskiej - Sanok. Słoneczna strona Galicji.

Opis regionu:

Sanok to galicyjskie miasto malowniczo położone na wyniosłym, nadsańskim wzgórzu. Niegdyś jego ulice przemierzał król Jagiełło w drodze na własny ślub, a kilka wieków później gościł tu wojak Szwejk, który w przyfrontowym zamtuzie szukał swego przełożonego. Dziś na turystę czeka największy polski skansen, oszałamiający bogactwem barw zbiór ikon (jeden z najbogatszych w kraju), wspaniała kolekcja obrazów Zdzisława Beksińskiego, pierwszy w Polsce pomnik Szwejka i dawny zamek królewski, by wymienić tylko najważniejsze atrakcje miasta. Spacer śladami Grzegorza z Sanoka po uliczkach starego miasta i wspinaczka po malowniczych sanockich schodach pozwolą dojrzeć urok tych miejsc. Ci, którzy nad spacery przedkładają dłuższe wędrówki, zobaczą perełki architektury cerkiewnej, wybierając się na wycieczkę Szlakiem Ikon. Na zwiedzających w okolicach Sanoka czekają też ruiny rycerskich warowni, stare bunkry i "bieszczadzkie morze" - Jezioro Solińskie. Przewodnik zawiera propozycje tras pieszych, rowerowych i samochodowych po mieście i ziemi sanockiej. Zawarto tu także informacje krajoznawcze oraz wiadomości praktyczne dotyczące dojazdu, noclegu czy wyżywienia.

O przewodniku:

Celem przewodnika jest pokazanie choć części tego, co w tym magicznym zakątku Polski, jakim jest Sanok, jest warte zobaczenia. Rozdział pierwszy zawiera podstawowe informacje dotyczące dojazdu do Sanoka i adresy punktów informacji turystycznej. Część krajoznawcza przewodnika opowie o historii i teraźniejszości Sanoka i ziemi sanockiej, okraszając to ciekawostkami na temat mieszkańców miasta. W rozdziale trzecim turysta znajdzie informacje praktyczne dotyczące noclegu, wyżywienia, miejsc, w których można kupić pamiątki i aktywnie spędzić czas pozostały po zwiedzeniu miasta. Opis tras zwiedzania to najważniejsza część przewodnika. Z pewnością o Sanoku i jego okolicach można by napisać o wiele więcej, jednak poręczny przewodnik zamieniłby się wtedy w opasłe krajoznawczo-historyczne dzieło. Z konieczności zatem skupiono się na wybranych - subiektywnie - miejscach. I tak, w rozdziale czwartym proponujemy dwa spacery po mieście: Miasto nad Sanem oraz Śladami Szwejka w Sanoku. Trasy opisane w rozdziale piątym pokazują to, co - zdaniem autorki - najciekawsze w bliższych i dalszych okolicach miasta. Zwiedzający mogą przemierzyć dwa arcyciekawe nie tylko dla miłośnika historii i architektury szlaki ikon (Doliną Sanu i Doliną Osławy). Krótki spacer, niemal "podmiejski", opisano w trasie Z Sanoka na Orli Kamień - pozwoli on zobaczyć z bliska urodę Gór Słonnych i pobudzających kształtami wyobraźnię ostańców piaskowcowych. Na tych, którzy niezależnie od wieku uwielbiają opowieści o rzeczach nie tylko prawdziwych, czeka trasa Legendy starych murów, a Ci, którzy chcą popłynąć statkiem w samym środku gór, powinni wybrać się w nieco odleglejsze od Sanoka rejony, czyli Nad bieszczadzkie morze. Przez tereny Pogórza Bukowskiego, które przemierzyli już turyści jadący do Sanoka od strony Krakowa, poprowadzi trasa Na zachód od Sanoka. Natomiast na wszystkich tych, którzy mają już dość poruszania się rowerem, samochodem lub na własnych nogach czeka Spływ Doliną Sanu.

O autorce:

Aurelia Hołubowska - absolwentka filologii polskiej na UJ, sanoczanka z urodzenia, entuzjastka opowieści snutych przez stare mury, kręte uliczki i zaczytane niemal na śmierć książki. Lubi odkrywać nieznane miejsca, penetrować muzea i zaułki albo zwyczajnie zaszyć się z książką i kubkiem herbaty w fotelu.

Rodzaj: przewodnik turystyczny
Seria: Polska Turystyczna
Format: 12,4cm x 17,5cm
Objętość: 108 stron
W książce ponadto: mapki, plany, rysunki, zdjęcia
Rok wydania: 2005
Wydawca: Wydawnictwo Bezdroża

źródło informacji: Wydawnictwo Bezdroża


starsze pozycje

Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006


Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2023